Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Seminarium „TRANS-IN-FORM”

2012-01-26  
Źródło artykułu: http://www.um.suwalki.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Suwałki
 
Seminarium „TRANS-IN-FORM”

26 stycznia 2012 r. (czwartek) w sali konferencyjnej Aquaparku w Suwałkach odbyło się seminarium „TRANS-IN-FORM" pt: „ Promocja TIF i powiązania pomiędzy komponentami projektu: scenariuszem rozwoju, nowymi narracjami i inwestycjami w Suwałkach".

Uczestników z polski oraz z zagranicy - Litwa, Łotwa, Norwegia ( skład delegacji Jørn Christensen, burmistrz Notodden, Bjorn Frode Moen - Doradca ds. międzynarodowych, Terje Malm, Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Notodden), Szwecja, Niemcy, Białoruś, przywitał, Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałki. W swoim wystąpieniu podsumował rezultaty projektu „TRANS-IN-FORM" w Suwałkach który składa się z 4 komponentów (pakietów roboczych) projektu:

- promocja i komunikacja projektu TIF

- planowanie scenariuszy rozwoju

- tworzenie nowych narracji (czyli zaproponowanie innego w formie lub treści sposobu promocji miejsca)

- inwestycje

Ponieważ Miasto Suwałki posiada już opracowaną Strategię zrównoważonego rozwoju miasta do 2020 roku, dlatego też po analizie potrzeb, skierowano nasze działania na jeden z głównych problemów miasta, jakim jest potrzeba usprawnienia transportu na terenie miasta.

Opracowano dokument pt. "Scenariusz rozwoju i poprawy sieci drogowej w Suwałkach", w którym dokonano m.in. analizy i oceny bieżącej sytuacji:

- przepustowości skrzyżowań,

- miejsc parkingowych,

- sieci ścieżek rowerowych,

- ciągów pieszych,

- transportu publicznego,

 

- Opracowano model ruchu dla sytuacji istniejącej oraz prognoz do 2020 roku

- Zaproponowano scenariusz dotyczący poprawy m.in. ruchu pieszego, rozbudowy systemu ścieżek rowerowych oraz uspokojenia ruchu w zatłoczonym śródmieściu Suwałk;

- zaproponowano wprowadzenie stref płatnego parkowania w śródmieściu - co było już przedmiotem dyskutowanym przez Radę Miejską w Suwałkach,

- zbadano wariantowo wpływ wyłączenia z ruchu samochodowego ul. Sejneńskiej na odcinku od ul. Konopnickiej do Noniewicza oraz/ lub wyłączenia z ruchu ul. Krótkiej - w wyniku badań pomiaru ruchu ustalono, że takie rozwiązanie nie wpłynie znacząco na utrudnienia w ruchu kołowym, spowoduje natomiast znaczne podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznej, jaką jest obecny Park a po przebudowie będzie Plac Marii Konopnickiej w Suwałkach.

- Określono rekomendowaną kolejność inwestycji drogowych w mieście

- Opracowano wytyczne i wnioski, które powinny być uwzględnione w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

- projekt opracowanego scenariusza rozwoju był poddany konsultacjom społecznym, które odbyły się za pośrednictwem Internetu, w ramach których mieszkańcy Suwałk mogli wnosić do niego swoje sugestie.

W ramach tego komponentu Miasto Suwałki brały udział w porównawczym badaniu atrakcyjności miast i regionów współpracujących w projekcie, tzw. Barometrze atrakcyjności, opracowanym na podstawie danych statystycznych przez Instytut Badawczy Telemark w Norwegii. W rezultacie tych badań uzyskaliśmy rekomendację dotyczącą zatrzymania mieszkańców, którzy wyjeżdżają z Suwałk i osiedlają się (budują domy) poza miastem. Jest to bardzo wyraźny trend w Polsce, dokładnie odwrotny niż w takich krajach jak Norwegia, Szwecja, Niemcy. Dlatego też w ciągu najbliższych lat w nowo opracowywanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego planuje się budowę nowych osiedli mieszkaniowych/apartamentów w granicach administracyjnych miasta.

 

W trzecim komponencie projektu - tworzenie nowych narracji (czyli zaproponowanie innego w formie lub treści sposobu promocji miejsca)

- opracowaliśmy System Identyfikacji wizualnej Miasta Suwałki wraz z logo miasta

- wprowadziliśmy już w życie pewne jego elementy, jak np. ustawienie witaczy na drogach dojazdowych do Suwałk czy opracowanie maskotki Suwałk (sfinansowane z budżetu Miasta)

- zostanie wymieniona tablica informacyjno-promocyjna zlokalizowana w parku Konstytucji 3 Maja (z mapą i lokalizacją miast partnerskich i opisem Suwałk)

- zostały zakupione materiały informacyjno-promocyjne z logiem promocyjnym miasta,

- planujemy opracowanie i wydanie publikacji pokazującej transformację inwestycyjną Suwałk (zestawienie porównawcze: Suwałki wczoraj i dziś)

- udział w opracowaniu i wydaniu wspólnej publikacji: pt.: Mapa drogowa do wyróżniających się obiektów na rolniczych obszarach Regionu Morza Bałtyckiego (w formie papierowej i w formie elektronicznej mapy z zaznaczonymi obiektami, wydarzeniami).

Główne rezultaty komponentu inwestycje

- w maju 2010r. zorganizowaliśmy warsztaty międzynarodowe dotyczące zagospodarowania Parku Marii Konopnickiej z udziałem 4 ekspertów zewnętrznych z Norwegii, Włoch, Niemiec i Polski oraz planistów, architektów, specjalistów z poszczególnych krajów biorących udział w projekcie, jak również studentów budownictwa PWSZ.

- opracowana została lista rekomendacji dotycząc Parku M. Konopnickiej,

- zorganizowano międzynarodowy konkurs architektoniczny, jednak nie wyłoniono zwycięzcy. 9 projektów poddano konsultacjom społecznym. Ostatecznie wybrano 1 propozycję, z autorem której podpisano umowę na dostarczenie ostatecznej wersji koncepcji architektonicznej.

- ogłoszono przetarg otwarty na opracowanie dokumentacji technicznej. Dokumentacja wpłynęła do Miasta ale trwają jeszcze ostatnie ustalenia szczegółów.

Planujemy udział w fazie rozszerzonej projektu /(extension stage) wspólnie z innymi partnerami projektu (Tranemo, Jelgava, Notodden), w ramach której chcielibyśmy sfinansować wybrany element lub elementy całego placu, tzn. fontannę, a jeśli będzie taka możliwość również ławeczkę interaktywną (przy pomniku M. Konopnckiej). Czekamy na ogłoszenie naboru do fazy rozszerzonej - powinno być w lutym, a decyzja o rozstrzygnięciu - jesienią br.

Podsumowując:

Cennymi rezultatami projektu są także: możliwość korzystania z wiedzy eksperckiej, wymiana dobrych praktyk, dzielenie się wiedzą, doświadczeniami, różną metodologią w rozwiązywaniu podobnych problemów, podnoszenie kompetencji dotyczących współpracy w szerokim partnerstwie międzynarodowym, jak również: promocja Suwałk (naszych wydarzeń kulturalnych) w krajach Regionu Morza Bałtyckiego, poszerzanie międzynarodowej sieci współpracy, przełamywanie stereotypów o innych i może o nas, zdobywanie nowych kontaktów, przyjaźni i partnerów do kolejnych projektów.

Kolejnym punktem było wprowadzenie do seminarium oraz status dotyczący fazy rozszerzonej projektu TIF, o którym opowiedział Bjørn Frode Moen, TIF Kierownik Projektu.

Z wdrażaniem Systemu Identyfikacji Wizualnej w Suwałkach, zapoznała gości zagranicznych Alicja Andrulewicz.

Natomiast „Mapę drogową do wyróżniających się obiektów, wydarzeń, osób ( highlights) na rolniczych terenach Regionu Morza Bałtyckiego - praktyczne aspekty wdrażania, omówiła Christin Smidt.

 

Informację zamieszczono 26.01.2012 r.

 

 

Urząd Miasta Suwałki
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    suwalski

    Powiat suwalski – siedziba, którą są Suwałki, nie należy do samego powiatu. Miasto to jest miastem na prawach powiatu. Sam powiat suwalski został utworzony w 1999 roku i należy do licznej grupy utworzonych po reformie administracyjnej, która miała miejsce właśnie w tym czasie. W skład powiatu znajdującego się w województwie podlaskim, wchodzi gmina Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Urbanizacja jest tutaj na zerowym poziomie, co oznacza, że cały obszar powiatu, a jest to 1307 km², zajmują tereny wiejskie, lasy i jeziora wraz z rzekami, a także morenowe wzniesienia z najwyższym – Górą Prusaka 250 m n.p.m.

    Turystyka w całości opiera się tutaj na kontakcie z naturą. Możemy wybrać na liczne rodzaje szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, wodnych, narciarskich, samochodowych i na ścieżki poznawczo-edukacyjne. Trzeba wspomnieć także o agroturystyce. W gospodarstwach czekają na nas m.in. konna przejażdżki i smakowanie regionalnej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola